Piosenki z obozu koncentracyjnego
Informacje
Gusen jest miejscowością w Górnej Austrii, położoną pomiędzy Linzem a Pergiem. W czasach nazistowskich powstały tu trzy obozy (Gusen I, II, III), które stały się miejscem niewyobrażalnego cierpienia dla ponad 70 tysięcy ludzi, reprezentujących 27 narodowości. Około połowa z nich zginęła w wyniku brutalnego traktowania. Jednym z celów nazistów była likwidacja polskiej inteligencji, w tym także polskich muzyków i kompozytorów, którzy trafili do obozów. W obliczu nieznanej przyszłości, często w tajemnicy, pisali oni utwory muzyczne – pieśni, które stały się świadectwem ich męczeństwa.Wiele z tych utworów przetrwało do dziś i znajduje się w Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie, w Kolekcji Kulisiewicza. Peter Androsch, wspólnie z zespołem artystów, podjął się trudnego zadania opracowania artystycznych refleksji na temat tych utworów. Efektem ich pracy jest zbiór GUSEN CONVOLUTE, który stanowi próbę zrozumienia i upamiętnienia tragicznych wydarzeń tamtego okresu.
Refleksje
GUSEN CONVOLUTE podejmuje próbę artystycznej refleksji nad niektórymi piosenkami z obozu koncentracyjnego jako pars pro toto, aby je zrozumieć, pojąć, być może odpowiedzieć na nie. Nie chodzi o zachowanie piosenek, wystawienie ich w muzeum online. Chcemy je ponownie zapamiętać. Przywrócić je do naszych serc. Oznacza to zajęcie się nimi z najgłębszym możliwym zrozumieniem i naszym obecnym myśleniem, odczuwaniem, działaniem i organizacją.
Do końca 2026 roku opublikowanych zostanie do dwudziestu refleksji.
Wiele kompozycji z obozu koncentracyjnego Gusen istnieje dziś jako rękopisy, maszynopisy lub materiały hybrydowe. Hybrydowy w tym kontekście oznacza, że stosowano różne metody, takie jak pisanie na maszynie, pismo ręczne i/lub wstępnie zadrukowany papier nutowy. Materiały źródłowe dla każdej refleksji zostały zebrane tutaj w formacie PDF.
Tekst: Konstanty Ćwierk (1895-1944) - Dziennikarz i pisarz stworzył duży dorobek (wiersze, opowiadania, nowele, słuchowiska radiowe, scenariusze filmowe), w Gusen stał się jednym z głównych organizatorów życia kulturalnego w obozie.
Muzyka: Gracjan Guziński (1907-1944) - Poznański muzyk napisał jedne z najważniejszych zachowanych piosenek z obozów Dachau i Mauthausen-Gusen.
PDF
Tekst: Władysław Kozaczkiewicz
Muzyka: Lubomir Szopiński (1913-1961) - muzyk, kompozytor i dyrygent, przeżył sześć lat w niemieckich obozach koncentracyjnych. Dyrygował chórem więźniów w Gusen, a po wojnie chórem Radia Wrocław.
PDF
Tekst i muzyka: Wacław Gaziński (1919-2013) - pisarz, rzeźbiarz i kompozytor przeżył ponad pięć lat w niemieckich obozach koncentracyjnych. W 1949 roku wyjechał do USA, gdzie do końca odgrywał aktywną rolę w polsko-amerykańskim życiu kulturalnym.
PDF
Tekst i muzyka: Wacław Gaziński (1919-2013) - pisarz, rzeźbiarz i kompozytor przeżył ponad pięć lat w niemieckich obozach koncentracyjnych. W 1949 r. wyjechał do USA, gdzie do końca odgrywał aktywną rolę w polsko-amerykańskim życiu kulturalnym.
PDF
Tekst: Roman Grzyb (1916-1985?) - Prawnik więziony w Auschwitz i Gusen. Po 1945 r. pracował w Narodowym Banku Polskim w Bielsku-Białej.
Muzyka: Anonymous
PDF
Tekst: Grzegorz Timofiejew (1908-1962) - był polskim poetą, pisarzem i tłumaczem. Po 1945 roku redaktor „Łódzkiej Literatury” i dyrektor Teatru Osa w Łodzi.
Muzyka: Wacław Gaziński (1919-2013) - pisarz, rzeźbiarz i kompozytor przeżył ponad pięć lat w niemieckich obozach koncentracyjnych. W 1949 r. wyjechał do USA, gdzie do końca odgrywał aktywną rolę w polsko-amerykańskim życiu kulturalnym.
PDF
Zespół
Ludzie, którzy pracują nad GUSEN CONVOLUTE:
Peter Androsch - pomysł, koncepcja, ogólny kierunek, muzyka (peterandrosch.at)
David Baczyk - głos
Anja Burghardt - poezja w języku migowym
Bibi Finster - wideo
Bogna Korabiewska - głos
Agata Moll - głos
Claus Prellinger - studio, dźwięk, wideo, montaż, design
Florian Sedmak - badanie tekstu
Dorota Trepczyk - tłumaczenie, konsultacje, głos
i inni
Wspierający
Niezależna sztuka i badania są główną zasadą GUSEN CONVOLUTE. Jest to możliwe dzięki wsparciu następujących osób i instytucji. Bardzo dziękujemy!
Alexander Kulisiewicz Collection, Bowie, Maryland, USA
Maria Berger, Perg, A
Bewusstseinsregion Mauthausen-Gusen-St. Georgen, A
CCP Studio, Prellinger Claus, Linz, A
Erste Stiftung, Wien, A
Andrea und Christoph Freudenthaler, St. Georgen, A
Gedenkdienstkomitee Gusen, A
GWG, Linz, A
Haus der Erinnerung, St. Georgen, A
Rudolf A. Haunschmied, Traun, A
Thomas Kerbl, Eidenberg, A
Kriegergut - Garten- und Landschaftsdesign GmbH, Perg, A
Maria Kronsteiner, Washington, USA
Landeshauptstadt Linz, A
Markus Lindinger, Linz, A
Alexander Luger, Linz, A
Hans Mitterbauer, Mondsee, A
Helmut Mittendorfer, Steinhaus, A
Oö. Landesregierung, Linz, A
Stadtgemeinde Perg, A
Rosenbauer International AG, Linz, A
Martin Siegel, Linz, A
Josef Siligan, Linz, A
Dorota Trepczyk, Alkoven, A
United States Holocaust Memorial Museum Archives, Washington, D.C., USA
Andrea Wahl, St. Georgen, A
Erich Wahl, St. Georgen, A
Ute Wetscher, Linz, A
Martin Winkler, Linz, A
Kontakt / Nota prawna / Linki
Arbeitsgemeinschaft Gusen Convolute
Peter Androsch
Karlhofstraße 21
4040 Linz / Austria
arbeitsgemeinschaft@gusen-convolute.org
Inne strony i artykuły na ten temat
gusen-memorial.org
mauthausen-memorial.org
bewusstseinsregion.at
collections.ushmm.org/search/catalog/irn546848
moked.it/blog/2020/05/20/un-nuovo-umanesimo/
Free AI Website Maker